2003’te Hindistan’da dünyaya gelen Tanmay, 5 yaşındayken bilgisayar oyunlarına ilgi duymaya başladı. Çoğumuz o yaşlarda oyunları oynarken Tanmay, oyunları nasıl yapıldığını ile ilgileniyordu. Bir programcı olan Tanmay’ın babası ise onun bu merakını keşfedince her şey değişti.

Tanmay, aynı yıl babasından programlama dillerini öğrenmeye başladı. 4 yıl sonra, kendisi gibi çocukların oynayabileceği bir oyun tasarladı. Tanmay’ın ‘tTables’ adını verdiği bu oyun ile amacı oynayanlara çarpım tablosunu öğretmekti.

Tanmay, 12 yaşına kadar yaptıklarıyla dünyanın en köklü teknoloji şirketlerinden IBM’in dikkatini çekti, çünkü şirketin bir açığını keşfetmişti. Bunun üzerine IBM’den iş teklifi aldı. Şirketin en genç yazılımcısı olan Tanmay, uzaktan eğitim ile okul hayatını sürdürmeye başladı.

IBM’de çalışırken bir yandan da eğitimini sürdüren genç dahi, aynı zamanda çocuk yazılımcılara yol gösterecek ‘Hello Swift’ isimli ilk kitabını yazdı.

Henüz 9 yaşındayken yaşıtlarına çarpım tablosunu öğretmek için bir İOS uygulaması tasarlayan, 12 yaşında dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden olan IBM’in yapay zeka bölümünde çalışmaya başlayan dahi çocuk Tanmay Baksh.

Üzerine bir de yazılım konusunda bilgi paylaştığı YouTube kanalı açtı. Algoritma, matematik ve bilim hakkında videolar paylaşan Tanmay, IBM’in geliştirdiği Watson isimli yapay zekâ programıyla ilgili insanları bilgilendirmeye başladı. Kendisi şu an 17 yaşında ve IBM bünyesinde yazılımcı olarak çalışmaya devam ediyor.

YouTube’da 330 binden fazla abonesi olan Tanmay, geleceğin en önemli yazılımcıları arasında gösteriliyor.

Dünya çapında yaptığı konuşmalarda, kendisi gibi yazılımcı olmak isteyen yaşıtlarına ise şöyle sesleniyor:

Kaynak: Webtekno