App Inventor

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile mobil platformlar günümüzde hayatımızın her alanında yer edinmeye başlamıştır. Mobil platformlarda uygulama geliştirmek için herhangi bir programlama dilli bilmeden de uygulama geliştirmek mümkündür. App Inventor bu konuda oldukça yararlı bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Basit algoritma mantığına dayanan bu platform hiç bir kod satırı yazmadan mobil uygulama geliştirip apk olarak kaydetme imkanı bize sunmaktadır. Gelin isterseniz beraber App Inventor’e giriş yapalım.

App Inventor Nedir?

App Inventor: Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen ücretsiz bir mobil uygulama geliştirme platformudur. En önemli özeliği sürükle bırak yöntemi ile uygulama geliştirmemize olanak sağlamasıdır. Bu özelik sayesinde ilk öğretimden, yüksek öğretime kadar olan kişileri kapsamaktadır. Tamamen ücretsiz ve kullanmak için ihtiyacımız olan sadece gmail hesabının olmasıdır.

Nasıl Giriş Yapılır?

App Inventor uygulamasını kullanabilmek için http://appinventor.mit.edu/ adresine giriş yaptıktan sonra aşadağıdaki resimde göründüğü gibi Create Apps! buttonunu tıklayarak gmail hesap bilgilerinizi yazarak erişim sağlayabilirsiniz.

App inventor nasıl giriş yapılır

Uygulamaya erişim sağladıktan sonra sol üst köşede bulunan Start New Project buttonuna tıklayıp uygulama geliştirme ekranına erişim sağlayabilirsiniz.

App ınventor ile uygulama geliştirme

kodlama dersi

Uygulamaya erişim sağladıktan sürükle bırak yöntemi ile uygulamaya geliştirmeye başlayabilirsiniz. Uygulama arayüzü iki kısımda oluşturmaktadır. Tasarım ve kodlama bölümleri. Öncelikle tasarım ekranında yapmak istediğiniz uygulamanın tasarımını oluşturup daha sonra kodlama bölümünde tasarımın parametresine göre kod bloklarını kullanarak uygulamayı geliştirebilirsiniz. Örnek bir uygulama ile belirtmek istersek, aşağıdaki resimde göreceğiniz  gibi Buttona tıklayınca Texbox içinde “Merhaba Dünya” yazılacaktır. Yandaki resimde de görebleceğiniz gibi ekrana Merhaba Dünya yazmak için ihtiyacımız olan bir button ve bir label veya texbox.