Programlama dersleri

Uzun zamandır merakla beklenen okullarda Kodlama Dersi eğitimi ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık daha önceki açıklamalarında önemine değinmişti. Bugün yaptığı açıklamasında ise daha net ifadeler kullanıp Milli Eğitim Bakanı ile Ortak Çalışmaların Yapıldığı, Ortaokul ve Liselerde Kodlama Dersinin Müfredata ekleyeceklerini belirti.

Kodlama Dersleri

Kodlama dersinin orta okulu ve liselerde verilmesi ile beraber ülkemiz adına gelecek için önemli bir hamle olarak nitelendirilmektedir. Kodlama Eğitimi 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması açısında oldukça önem taşımaktadır. Yaratıcılık, Problem çözebilme, Eleştirel düşünebilme, İşbirlikçi çalışma gibi önemli becerilerinin kazandırılması açısında önem arz etmektedir. Kodlama Eğitimi ile birlikte artık sadece tüketen bir nesil olarak değilde üretim yapabilen bir nesil yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Kodlama Dersi Hangi Branş Verecek?

Şuan öngörülen branş ise; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi/Öğretmenliği (BÖTE) dersin vereceğini belirtmektedir. Bu noktada Bilişim Öğretmenlerine önemli görevler düşmekte. Ülkemizde ilk defa böyle bir uygulamanın yapılandırması açısında  bu hamlenin en verimli ve hedefine ulaşması için Bilişim Öğretmenlerinin omuzlarına sorumluluklar yüklenmektedir. Projenin başarılı olması durumunda hem ülkemizin  yazılım sektöründe gelişmesine hemde Bilişim öğretmenlerinin yaşadığı kadro sorunun son bulunacağı ön görülmektedir.

Kodlama Eğitimi

Uzun zamandır merakla beklenen okullarda Kodlama Dersi eğitimi ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık daha önceki açıklamalarında önemine değinmişti. Bugün yaptığı açıklamasında ise daha net ifadeler kullanıp Milli Eğitim Bakanı ile Ortak Çalışmaların Yapıldığı, Ortaokul ve Liselerde Kodlama Dersinin Müfredata ekleyeceklerini belirti.